RMCS2512FT10R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 21,095
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 17,807
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
Panasonic Industry
Vishay Dale
Vishay Dale
Bourns Inc.
Panasonic Industry
10 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS2512FT10R0
DigiKey Part Number
RMCS2512FT10R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS2512FT10R0
Description
RES 10 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCS2512FT10R0 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)