CVH510K14T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
820 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
CVH510K14T
DigiKey Part Number
738-CVH510K14T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH510K14T
Description
VARISTOR 820V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
258J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
310 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V