591FC297M000DGR is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
New at DigiKey
297 MHz XO (Standard) LVDS Oscillator 2.5V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
591FC297M000DGR
DigiKey Part Number
863-591FC297M000DGR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
591FC297M000DGR
Description
XTAL OSCILLATOR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
2.5V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
100mA
Supplier Device Package
6-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Output
LVDS
Current - Supply (Disable) (Max)
75mA