590CD114M285DGR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
New at DigiKey
114.285 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
590CD114M285DGR
DigiKey Part Number
863-590CD114M285DGR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
590CD114M285DGR
Description
XTAL OSC XO 114.2850MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±7ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
90mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Output
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
75mA