SIT9003AC-43-33ED-65.00000T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 242
Datasheet
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
65 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead Exposed Pad
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
MEMS Oscillator ruggedness vs quartz part 1
SIT9003AC-43-33ED-65.00000T
DigiKey Part Number
SIT9003AC-43-33ED-65.00000T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT9003AC-43-33ED-65.00000T
Description
MEMS OSC XO 65.0000MHZ LVCMOS LV
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIT9003AC-43-33ED-65.00000T Models
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
4.1mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
4.3µA
Output
LVCMOS, LVTTL
Base Product Number
Voltage - Supply
3.3V