SCRH8D28-7R3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 3,840
Datasheet
7.3 µH Shielded Inductor 2.8 A 39mOhm Max Nonstandard
Signal Transformer Lighting Products Overview
SCRH8D28-7R3
DigiKey Part Number
SCRH8D28-7R3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH8D28-7R3
Description
FIXED IND 7.3UH 2.8A 39 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
39mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A