SD8328-7R3-R
DigiKey Part Number
283-SD8328-7R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD8328-7R3-R
Description
FIXED IND 7.3UH 3.4A 39 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 39mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD8328-7R3-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
39mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.374" L x 0.327" W (9.50mm x 8.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)