SEAM-50-02.0-L-04-1-A-GP-K-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
200 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
SEARAY
SEAM-50-02.0-L-04-1-A-GP-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAM-50-02.0-L-04-1-A-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAM-50-02.0-L-04-1-A-GP-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAM-50-02.0-L-04-1-A-GP-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-02.0-L-04-1-A-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 200P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAM-50-02.0-L-04-1-A-GP-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 9.5mm, 10mm
Number of Positions
200
Height Above Board
0.181" (4.60mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)