HW-09-08-L-D-285-SM-A
DigiKey Part Number
612-HW-09-08-L-D-285-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-09-08-L-D-285-SM-A
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK SMD
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-09-08-L-D-285-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating)
0.180" (4.572mm)
Series
Length - Stack Height
0.285" (7.239mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)