HW-08-09-L-D-430-SM-A
DigiKey Part Number
HW-08-09-L-D-430-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-08-09-L-D-430-SM-A
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-08-09-L-D-430-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.665" (16.891mm)
Length - Post (Mating)
0.235" (5.969mm)
Series
Length - Stack Height
0.430" (10.922mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)