EW-12-12-L-S-605
DigiKey Part Number
EW-12-12-L-S-605-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-12-12-L-S-605
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-12-12-L-S-605 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.095" (2.413mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.605" (15.367mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)