DW-10-10-T-S-450 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SAM8894-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DW-10-10-T-S-450 |
Description | CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DW-10-10-T-S-450 Models |
Category | Length - Post (Mating) 0.270" (6.858mm) |
Manufacturer Samtec Inc. | Length - Stack Height 0.450" (11.430mm) |
Series | Length - Tail 0.110" (2.794mm) |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Termination Solder |
Number of Positions 10 | Contact Finish - Post (Mating) Tin |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Color Black |
Number of Rows 1 | Base Product Number |
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm) |