CL31B102KGFNNNF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 123,018
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
YAGEO
TDK
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
1000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
CL31B102KGFNNNF
DigiKey Part Number
CL31B102KGFNNNF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL31B102KGFNNNF
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL31B102KGFNNNF Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)