CL31B102KCCNNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 157,192
Datasheet
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 112,331
Datasheet
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 771
Direct
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
YAGEO
YAGEO
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
CL31B102KCCNNNC
DigiKey Part Number
1276-1772-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL31B102KCCNNNC
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL31B102KCCNNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)