CL21A475MQFNNNE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 212,892
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 1,703,930
Datasheet
Parametric Equivalent
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
CL21A475MQFNNNE
DigiKey Part Number
1276-2917-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21A475MQFNNNE
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21A475MQFNNNE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)