CL21A475KPFNNNF
DigiKey Part Number
1276-CL21A475KPFNNNFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL21A475KPFNNNFCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL21A475KPFNNNFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21A475KPFNNNF
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Detailed Description
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CL21A475KPFNNNF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)