CL21A225KPFNNNE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 26,852
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 109,734
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KEMET
TDK
In Stock: 128
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
CL21A225KPFNNNE
DigiKey Part Number
1276-2902-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21A225KPFNNNE
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21A225KPFNNNE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)