GRM219R61A225KA01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 4,554
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 9,818
Datasheet
Upgrade
Direct
KEMET
TDK
In Stock: 128
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
KEMET
TDK
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
GRM219R61A225KA01D
DigiKey Part Number
490-6451-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6451-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM219R61A225KA01D
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM219R61A225KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)