CL10X475KA8NRWC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 3,952
Datasheet
Parametric Equivalent
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
In Stock: 24,000
Murata Electronics
New at DigiKey
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
CL10X475KA8NRWC
DigiKey Part Number
1276-CL10X475KA8NRWCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL10X475KA8NRWCCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL10X475KA8NRWCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10X475KA8NRWC
Description
0603 4.7UF X6S 25V 10%
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)