25MXC15000MEFCSN25X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 395
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
25MXC15000MEFCSN25X45
DigiKey Part Number
1189-2783-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25MXC15000MEFCSN25X45
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25MXC15000MEFCSN25X45 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C