381LX153M025J452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1,191
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 267
Datasheet
In Stock: 0
Direct
KEMET
Direct
KEMET
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Nichicon
Nichicon
In Stock: 395
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX153M025J452
DigiKey Part Number
338-2521-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX153M025J452
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C