KPT02E12-10SY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IKPT02E12-10SY-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KPT02E12-10SY |
Description | CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
Category | Orientation Y |
Mfr | Primary Material Metal |
Series | Shell Material Aluminum Alloy |
Packaging Bag | Shell Finish Olive Drab Cadmium |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Color Olive Drab |
Number of Positions 10 | Ingress Protection Environment Resistant |
Shell Size - Insert 12-10 | Current Rating (Amps) 7.5A |
Mounting Type Panel Mount | Voltage Rating 600VAC, 850VDC |
Mounting Feature Flange | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |