KPT06E12-10PY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | KPT06E12-10PY-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KPT06E12-10PY |
Description | KPT 10C 10#20 PIN PLUG |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
Packaging Retail Package | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Color Olive Drab |
Connector Type | Ingress Protection Environment Resistant |
Number of Positions 10 | Current Rating (Amps) 7.5A |
Shell Size - Insert 12-10 | Voltage Rating 600VAC, 850VDC |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |