KPT02E12-10SY
DigiKey Part Number
IKPT02E12-10SY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT02E12-10SY
Description
CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
Y
Number of Positions
10
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C