KPSE08F14-15SX
DigiKey Part Number
IKPSE08F14-15SX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSE08F14-15SX
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
15
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
14-15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C