Image for CA3106E24A28PXBF80 is not available
CA3106E24A28PXBF80
DigiKey Part Number
CA3106E24A28PXBF80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3106E24A28PXBF80
Description
CONN PLUG MALE 28P SILVER CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Orientation
X
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Silver
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
28
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
24-A28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C