DNF14-250FIB-3K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 34,045
Datasheet
Similar
Panduit Corp
In Stock: 112,999
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
DNF14-250FIB-3K
DigiKey Part Number
298-DNF14-250FIB-3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNF14-250FIB-3KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-250FIB-3K
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Wire Gauge
14-16 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Blue
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.160" (4.06mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)