DNF18-250FIB-3K
DigiKey Part Number
298-DNF18-250FIB-3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNF18-250FIB-3KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250FIB-3K
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.136" (3.45mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)