4TAE220M
DigiKey Part Number
PCE5093TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5093CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5093DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4TAE220M
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 1411
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1411 (3528 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
4TAE220M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Last Time Buy
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D2E
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz