TX2SA-4.5V-TH-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for TX2SA-4.5V-TH-Z is not available
TX2SA-4.5V-TH-Z
DigiKey Part Number
255-TX2SA-4.5V-TH-Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-4.5V-TH-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA