TX2SA-4.5V-TH-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for TX2SA-4.5V-TH-X is not available
TX2SA-4.5V-TH-X
DigiKey Part Number
255-TX2SA-4.5V-TH-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-4.5V-TH-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.45 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA