OD9225-24HBIP68
OD9225-24HBIP68
Orion Fans presents - What does IP68 mean?
OD9225-24HBIP68
DigiKey Part Number
1053-1862-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-24HBIP68
Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
33.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.5 W
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Width
25.00mm
Weight
0.211 lb (95.71 g)
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Current Rating (Amps)
0.180A
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C