OD9225-24HB
OD9225-24HB
OD9225-24HB
DigiKey Part Number
1053-1281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-24HB
Description
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92.5mm L x 92.5mm H Ball 53.0 CFM (1.48m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD9225-24HB Models
Category
Noise
35.0dB
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating (Amps)
0.150A
Size / Dimension
Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Width
25.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
53.0 CFM (1.48m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.130 in H2O (32.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C