FGH60N60UFDTU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 97
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 255
In Stock: 4,962
IXYS
In Stock: 577
IXYS
In Stock: 510
In Stock: 546
STMicroelectronics
In Stock: 445
STMicroelectronics
In Stock: 218
In Stock: 73
IGBT Field Stop 600 V 120 A 298 W Through Hole TO-247-3
FGH60N60UFDTU
DigiKey Part Number
FGH60N60UFDTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH60N60UFDTU
Description
IGBT FIELD STOP 600V 120A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
188 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
23ns/130ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 60A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
47 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 60A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
298 W