AOK30B60D1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,711
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 97
In Stock: 255
IXYS
In Stock: 577
IXYS
In Stock: 510
In Stock: 546
STMicroelectronics
In Stock: 445
STMicroelectronics
In Stock: 218
In Stock: 73
In Stock: 280
IGBT 600 V 60 A 208 W Through Hole TO-247
AOK30B60D1
DigiKey Part Number
785-1621-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK30B60D1
Description
IGBT 600V 60A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Gate Charge
34 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
20ns/58ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
120 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
96 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 26A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
208 W