MY2-02-DC48 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | Z10456-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MY2-02-DC48 |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style PC Pin |
Series | Must Operate Voltage 38.4 VDC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 4.8 VDC |
Part Status Active | Operate Time 20 ms |
Mounting Type | Release Time 20 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -55°C ~ 70°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver (Ag) |
Contact Rating (Current) 5 A | Approval Agency CE, CSA, UR, VDE |
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1250VA, 625W | Coil Resistance 2.73 kOhms |
Coil Current 17.6 mA | Base Product Number |