MY2-02-DC24
MY2-02-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
MY2-02-DC24
DigiKey Part Number
Z2633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY2-02-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 625W
Coil Resistance
662 Ohms
Coil Current
36.3 mA