OWMB-9032S-27-16-3
DigiKey Part Number
3949-OWMB-9032S-27-16-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
3949-OWMB-9032S-27-16-3CT-ND - Cut Tape (CT)
3949-OWMB-9032S-27-16-3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWMB-9032S-27-16-3
Description
BUZZER MAGNETIC 3V 9.2MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3 V 80mA 2.7kHz 92dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWMB-9032S-27-16-3 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Sound Pressure Level (SPL)
92dB @ 3V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
80mA
Part Status
Active
Port Location
Side
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
2 ~ 4V
Size / Dimension
0.362" Dia (9.20mm)
Frequency
2.7kHz
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)