781-M26-113R141 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NOR1031-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 781-M26-113R141 |
Description | CONN D-SUB HD PLG 26POS R/A SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 781-M26-113R141 Models |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Plug, Male Pins | Backset Spacing 0.350" (8.89mm) |
Number of Positions | Features Board Lock, Grounding Indents |
Flange Feature Housing/Shell (4-40) | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |