780-M26-203L001
DigiKey Part Number
NOR1022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M26-203L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
780-M26-203L001 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C