380-025-203L001
DigiKey Part Number
37-380-025-203L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380-025-203L001
Description
F 25P MINI DB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Zinc Alloy, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
Voltage Rating
60V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Wire Gauge
28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Phosphor Bronze
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C