380-015-213L001
380-015-213L001
380-015-213L001
DigiKey Part Number
NOR1138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380-015-213L001
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
380-015-213L001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Zinc Alloy, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C