ND3FC16H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
NKK Switches
In Stock: 488
Datasheet
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Surface Mount, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
ND3FC16H
DigiKey Part Number
ND3FC16H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ND3FC16H
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ND3FC16H Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height Above Board
0.316" (8.03mm)
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Box
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Part Status
Obsolete
Washable
Yes
Circuit
Hexadecimal Complement
Features
Epoxy Sealed Terminals
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating
5VDC
Length
0.320" (8.13mm)