ND3FC16H-R
DigiKey Part Number
ND3FC16H-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
ND3FC16H-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ND3FC16H-R
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Surface Mount, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ND3FC16H-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height Above Board
0.316" (8.03mm)
Manufacturer
NKK Switches
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Part Status
Obsolete
Washable
Yes
Circuit
Hexadecimal Complement
Features
Epoxy Sealed Terminals
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating
5VDC
Length
0.320" (8.13mm)