UPM1H6R8MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 14
Datasheet
Upgrade
WEC
In Stock: 1,905
Datasheet
6.8 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
UPM1H6R8MDD1TD
DigiKey Part Number
493-5255-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5255-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H6R8MDD1TD
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1H6R8MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C