UKL1E101MPDANATA
DigiKey Part Number
493-UKL1E101MPDANATACT-ND - Cut Tape (CT)
UKL1E101MPDANTA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1E101MPDANATA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UKL1E101MPDANATA Models
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C