UKL0J681KPD1TD
DigiKey Part Number
493-UKL0J681KPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UKL0J681KPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL0J681KPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKL0J681KPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
720 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C