EKZE160ETD681MJ16S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 2,475
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 799
In Stock: 129
Direct
Rubycon
Upgrade
Nichicon
Rubycon
In Stock: 259
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EKZE160ETD681MJ16S
DigiKey Part Number
EKZE160ETD681MJ16S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE160ETD681MJ16S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
858 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
38 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C