NFM18PC106D0J3L
DigiKey Part Number
490-NFM18PC106D0J3LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-NFM18PC106D0J3LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-NFM18PC106D0J3LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM18PC106D0J3L
Description
CAP FEEDTHRU 10UF 20% 6.3V 0603
Detailed Description
10 µF Feed Through Capacitor 6.3V 4 A 20mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM18PC106D0J3L Models
Category
Voltage - Rated
6.3V
Current
4 A
Series
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.053" (1.35mm)