NFM18HC105C1C3D
DigiKey Part Number
490-NFM18HC105C1C3DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-NFM18HC105C1C3DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-NFM18HC105C1C3DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM18HC105C1C3D
Description
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 16V 0603
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 16V 2 A 20mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFM18HC105C1C3D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
2 A
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Capacitance
1 µF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.028" (0.70mm)
Voltage - Rated
16V